Mladý Číňan vyměnil na černém trhu svou ledvinu za notebook a smartphone. Tato zpráva se nedávno objevila snad ve všech mediích, které známe.
Dva kusy moderních elektronických zařízení mladíkovi zvýšily na chvíli jeho prestiž mezi vrstevníky a i on se tak zařadil do skupiny dnešní mládeže, která uznává image peněz více než reálné charakterové vlastnosti člověka. Chlapec pocházející z chudších vrstev společnosti se možná chtěl seznamovat s novými lidmi pomocí sociálních sítí a vytvořit si nový virtuální okruh přátel a žít, v dnešní době již zcela běžným elektronickým životem, ale za jakou cenu?
Mobilní přístroje nám umožňují sdílet skoro každý moment našeho reálného života. Touto formou sebereflexe se snažíme v sobě navodit zdánlivou představu, že se máme s kým podělit o část své osobnosti. Příběh mladého Číňana ale nekončí. Doktoři mu po operaci sdělili nemilou skutečnost. Jeho druhá ledvina nepracuje správně a mohou nastat velké komplikace a v nejhorším případě hovoříme i o riziku smrti. V tuto chvíli si vzpomenu na jeden kreslený vtip, kde na smutečním obřadu sedí po celé místnosti před rakví rozdrobených deset lidí a jeden pozůstalý se zamýšlí nad faktem: „Mělo by tu být plno, na facebooku měl přeci přes čtyři sta přátel!“. Z tohoto pohledu je nutné si doopravdy uvědomit, že virtuální přátelé nám přes monitory našich notebooku nebo mobilních telefonů nenahradí ty opravdové. Jde tak o určitou formu smlouvy s ďáblem a kvůli čemu? Nežijme jen na síti, abychom se do ní nezapletli až příliš! Děti ve školách se již odmalička popichují , někdy se dá hovořit až o formě psychické šikany, kvůli značkám svého oblečení, telefonů, hraček a dalších maličkostí. To společnost v nás vyvolává pocit potřeby povyšovat se nad ostatními na základě materiálních cetek. Nepodlehněme! Život a člověk se přeci nedá vyčíslit v penězích. Až tak příště půjdete po ulici, nepřepočítávejte cenovky na oblečení, špercích svých přátel atd. a nesuďte tak ostatní.
Jan Princlík
{jcomments off}