BRIC …aneb jak „rozvojové“ země přináší investorům slušné peníze I. díl

BRIC theExperts.czZkratka BRIC, jak už bylo napsáno v titulku, značí 4 „rozvojové“ země, a to konkrétně Brazílii, Rusko, Indii, Čínu. Tento fond, který ve svém portfoliu fondů nabízí např. Franklin Templeton, se řadí mezi velmi rizikové fondy s velmi vysokou volatilitou - kolísavostí (za roky 2007-2009 bylo „zhodnocení“ následující: 35,3%; - 59,7%; 84,7%), ale zároveň hovoříme o potenciálu velkého výnosu. To prozrazuje velmi zajímavou investiční příležitost, jedná se ale o běh na delší a dlouhou trať – doporučený investiční horizont se pohybuje někde mezi 5ti a 99ti lety J.

 

„B“

Brazílie - tato země v roce 2011 předstihla v měřítku CEBR Británii a stala se tak 6. největší světovou ekonomikou. Důvodů toho růstu je hned několik, podobně jako v Africe oplývá Brazílie mnoho nerostnými surovinami (Železná ruda, mangan, cín, diamanty, drahokamy, zinek,ad…) a také velmi vysokou populací, tedy velké množství pracovní síly.

Navíc jsou v Brazílii na velmi vysoké úrovni odvětví jako strojírenství (výroba osobních a nákladních automobilů), hutnictví (výroba surového železa, oceli, barevných kovů), petrochemie (rafinerie ropy), chemie (výroba hnojiv, kyselin a plastických hmot) atd. Díky tomu může tato země být za několik let právem nazývána světovou velmocí číslo….

Velkou výhodou této země je velký energetický potenciál řeky Amazonky, Rio Negra a dalších řek. Podle toho také vypadá energetický průmysl - 92% vyrobené elektrické energie pochází právě z vodních elektráren na těchto „veletocích.“

„R“

Rusko - největší stát na světě. Hospodářství této „supervelmoci“, jak je Rusko někdy označováno, je po krizi 90.let mezi první desítkou světových ekonomik. Díky svým zásobám přírodních zdrojů- nerostných surovin, ropy, zemního plynu, dřeva, pitné vody, které jsou největší na světě!, je považováno za energeticky soběstačný stát.

Od roku 1990 zažívá Rusko ekonomický růst, který je ovlivněn jak zdražením surovin na trzích po celém světě, tak i restriktivní politika vlády vůči dovozu (větší vývoz než dovoz!).

Největším problémem v Rusku je neexistence tzv. střední třídy- je zde několik desítek (možná už i stovek) miliardářů a milionářů a oproti tomu miliony lidí žijících na pokraji chudoby – hlavně v oblastech, které jsou mimo velká města.  Díky těmto rozdílům se v roce 2010 průměrná! mzda pohybovala někde kolem 21.000 RUB (= 13.580 kč). 

V Rusku je největším (ne)bezpečím samotná ruská vláda a ruský prezident – Vladimir Vladimirovič Putin, který je vnímán mnohými odborníky jako „samovládce“. Tím ve světě budí dojem nepřístupného obchodního partnera.

Další ze zemí BRICu je Indie, o které se více dočtete příští týden…

Tomáš Hausler

redaktor rubriky Byznys

Reklama dole