1.3 Co je to internetový portál?

web 2.0Internetový portál je webovou aplikací, která v rámci poskytovaných služeb zprostředkovává prostřednictvím internetového prohlížeče centralizované informace z různých zdrojů. Jedná se o internetovou stránku, která uživateli poskytuje kombinaci několika základních služeb Internetu. 

Ať už se jedná o zahraniční nebo tuzemské internetové portály, všechny zahrnují funkci fulltextového vyhledávání informací na webu jako takovém, anebo v celém prostředí internetu. Portály zakládají a podporují vlastní databáze odkazů kategorizované dle specifických kritérií pro přímé vyhledávání. Dále se setkáme se začleněním elektronické pošty a dalších funkcí a doplňkových aplikací.  

Internetové portály se mohou zaměřovat i na jednotlivé obory činnosti. Běžné jsou portály zaměřené na trh práce, které nabízejí služby spojené s vyhledáváním vhodných pracovních pozic nebo informační regionální portály. v současnosti u pokročilých internetových portálů nesmí chybět podpora integrovaných funkcí internetových sociálních sítí a možnosti zapojit se tak do přímé diskuze v rámci prezentovaných modulů a témat.

Hlavním kritériem pro posuzování kvality je konzistentnost informací, flexibilita a přívětivost uživatelského rozhraní. Nejznámějším a nejpoužívanějším internetovým portálem a zároveň vyhledávačem je v České republice Seznam.cz.

 {jcomments on}

Reklama dole